Časté otázky o mediácii

Ako dlho trvá vyriešiť jeden spor prostredníctvom mediácie?
To záleží od druhu sporu a hlavne od ochoty a prístupu sporiacich sa strán aktívne spolupracovať a snažiť sa o dohodu a ukončenie konfliktu. Niekedy sa dá vyriešiť spor aj na prvom stretnutí, niekedy však treba tých stretnutí viac. Priemerne sú to však 2 – 4 stretnutia. <

Ako prebieha proces mediácie?
Prvým krokom je uzavretie Dohody o mediácii. Následne pokračujú mediačné stretnutia so sporiacimi sa stranami (spoločne alebo jednotlivo), hľadanie spoločných východísk a riešení a úspešná mediácia sa končí uzavretím výslednej dohody, ktorou sa zakotvia dohodnuté pravidlá, podmienky riešenia a ukončenia sporu.

Je potrebné, aby sa mediácie zúčastnili aj deti v prípade sporu o ich starostlivosť medzi exmanželmi po rozvode?
Nie je to nevyhnutné. Mediátor nie je sudca, k mediačnej dohode nie sú potrební ani svedkovia ani vypočúvanie detí. Výsledok sporu záleží od exmanželov a ich ochoty dohodnúť sa. Týmto rodičia majú šancu ukázať model svojim deťom, ako s nadhľadom riešiť konflikty. Tento spôsob výrazne znižuje traumu detí z rozvodu rodičov.

Budem sa musieť stretávať u mediátora aj s protistranou?
Záleží to od dohody sporiacich sa strán. Sú možné aj spoločné stretnutia ale sú možné aj individuálne stretnutia, pričom mediátor pôsobí ako prostredník medzi jednotlivými stranami sporu.

Môže sa spor riešiť mediáciou ak druhá strana s takýmto riešením nesúhlasí?
Podstatou mediácie je dohoda sporiacich sa strán, preto jedna strana nemôže sama vyriešiť spor mediáciou.

Musím osloviť druhú stranu ja s návrhom na mediáciu, alebo to môže za mňa urobiť mediátor?
Na základe požiadania jednej strany je možné, aby druhú stranu oslovil mediátor a sprostredkoval vstup druhej strany do mediačného procesu.

Je možné robiť mediačne stretnutia aj on-line prostredníctvo Skypu?
Po podpísaní Dohody o mediácii je možné konzultácie vykonať v nevyhnutných prípadoch aj týmto spôsobom. Osobné stretnutie s mediátorom však zvyčajne prináša lepší a rýchlejší priebeh mediácie.

Ak existuje v manželstve psychicky alebo fyzicky nátlak, je možné takýto spor riešiť mediáciou?
Spory strán, z ktorých je jedna strana psychicky alebo fyzicky týraná druhou, nie je vhodné riešiť mediáciou. Dohodu, ako výsledok mediácie, majú uzavrieť rovnocenné strany sporu, v prípade fyzického alebo psychického týrania je však jedna strana v nevýhode a tak by táto dohoda nebolo výhodná pre obe strany sporu.

Akú mám záruku, že sa o priebehu mediácie a jej výsledku nedozvie tretia strana od mediátora?
Mediátor, ako aj všetky osoby zúčastnené na mediácii, sú podľa zákona viazaní mlčanlivosťou (Zákon č. 420/2004, § 5).

Akú mám záruku, že mediátor je odborník a že bude postupovať nestanne a objektívne?
Mediátorom sa môže stať iba osoba, ktorá na to splnila odborné predpoklady (VŠ vzdelanie, absolvovanie kurzu a skúšky) a je zapísaná v zozname mediátorov Ministerstva spravodlivosti SR. Mediátor je nielen povinný podľa zákona vystupovať nestranne, zároveň musí aj prehlásiť, že nie je so žiadnou zmluvnou stranou v konflikte záujmov (t.j. nie je finančne, vzťahovo alebo inak prepojený so stranami sporu). Mediátor musí venovať obom sporiacim sa stranám rovnaký čas a umožniť obom stranám rovnaké podmienky na vyjadrenie názoru a koncipovanie záverečnej dohody.

Môže mať každá sporiaca sa strana vlastného mediátora?
Áno, je to možné. Mediačné stretnutie potom prebieha za účasti oboch mediátorov. Tento prístup je však finančne viac nákladný a nie je zárukou, že mediačný proces bude o to viac úspešný.

Môžem byť v mediačnom procese zastúpený právnikom?
Áno, je to možné. Náklady na právne služby však nie sú súčasťou poplatku za mediáciu.

Je výsledná dohoda medzi sporiacimi sa stranami záväzná?
Áno, výsledná Dohoda o mediácii (napr. vo forme Dohody o urovnaní) je záväzná pre strany zúčastnené na mediácii (Zákon č. 420/2004, § 15). Je výsledkom dohody zúčastnených strán a tak vyjadruje naplnenie potrieb a záujmov klientov, urovnanie konfliktu/sporu a model riešenia do budúcnosti. Je preto v záujme klientov ju aj dodržiavať. V prípade požiadavky môže byť výsledná dohoda spísaná vo forme notárskej zápisnice.

Je možné mediáciou riešiť aj cezhraničné spory?
Áno, v rámci Európskej únie okrem Dánska. Ak má jedna zo strán bydlisko v inom členskom štáte, mediácia bola nariadená súdom a pod.

Môže byť predmetom mediácie aj samotný rozvod?
Nie, rozviesť manželov môže iba súd. Predmetom mediácie však môže byť vysporiadanie bezpodielového vlastníctva manželov, úprava práv a povinností súvisiacich s rozvodom a vzťahmi po ňom (napríklad úprava starostlivosti o maloleté deti, výška výživného, očakávané správanie, komunikácia).

Môžem ešte využiť mediáciu, ak sa už súdny spor začal?
Áno môžete. Súčasná platná právna úprava podporuje, aby účastník súdneho konania ukončil svoj spor prejednávaný súdom a vyriešil ho mediáciou. Ustanovenie čl. . III zákona č. 420/2004 Z.z., garantuje účastníkom súdneho konania vrátenie súdneho poplatku vo výške 90 % zaplateného súdneho poplatku, ak účastníci skončia konanie schválením súdneho zmieru do začiatku pojednávania (zmier sa dá dosiahnuť aj mediáciou). Ak tieto okolnosti nastanú po začatí pojednávania, vráti sa im 50 % zo zaplateného poplatku. Pri vyriešení časti sporu súdnym zmierom v zmierovacom konaní, vráti sa im 30 % zo zaplateného poplatku za ďalšie konanie súdu v tejto veci.

Má začatie mediácie rovnaký právny účinok na pozastavenie premlčacích lehôt ako podanie na súde?
Áno, uzavretie dohody o začatí mediácie a potvrdenie o skončení mediácie má pre plynutie premlčacej lehoty a zánik práva rovnaké právne účinky ako uplatnenie práva na súde.

Nenašli ste nejaké otázky? Veľmi radi Vám ďalšie odpovede poskytneme osobne. Napíšte nám na email, zavolajte alebo vyplňte nižšie uvedený formulár.

Užitočné linky

Ministerstvo spravodlivosti
Zákon o mediácii
Jednotný automatizovaný systém právnych informácií – zákony na webe
Posledné schválené zákony v Národnej rade SR
Ako sa z účastníkov konania stali účastníci mediácie – Stavebníci
Ako sa z účastníkov konania stali účastníci mediácie – Exmanželia
Ako sa z účastníkov konania stali účastníci mediácie – Susedia